Kevin Seddiki & Bijan Chemirani / ImaginariumTutkulu bir gitarist Kevin Seddiki ile farklı kültürlere aç bir perküsyonist Bijan Chemirani’nin müthiş bir buluşmasının meyvesi Imaginarium.  

İki arkadaş arasındaki güzel diyalog icra ettikleri müziğe de yansımış. 

İlk notalarla birlikte bu nedir dediğiniz, müziğin türü önceleri çok karmaşık gelen ama sonra bunu hiç düşünmeyip, doğaçlamaya dayalı, yer yer caz ve klasik, yer yer oryantal ve dünya müziğiyle bezenmiş, duyuları öne çıkaran, kokuyu, lezzeti hissettiren, iki sanatçının müzikle sohbetini anlatan müzikal bir şölenin içinde buluyorsunuz kendinizi. İran (Pers)’ten Endülüs’e, dinlerden uzaya uzanan bir yolculuk, akustik inceliklerle bezenmiş eşsiz ve hipnotik bir album.

Kişisel görüşüm tüm album olağanüstü. Bir şarkıyı önermek diğerlerine haksızlık olur. Bir tek vuruş ölçülerinden dolayı birkaç şarkıya değineceğim.

“Sar Andjam”- İran kültüründe çokça duyduğumuz ve bizim de yabancı olmadığımız 10/8 vuruş ölçüsü

“On Saturn's Rings” – yine İran kültüründe 5/8 vuruş ölçüsü

"Bamako" – Afrika ezgilerini barındıran 15 vuruş ölçüsü. Bu şarkıda gitar telleri sanki yıpranmış gibi ses çıkartıyor. Gitarın gövdesi ile telleri arasına bir kağıt konmuş gibi, her vuruş ve her vuruşun yoğunluğunda bir çıngırak gibi zırıldıyor notalar. Bu yıpranmışlık esasen zaafı ve parçalanmışlığı tasfir ediyor gibi geldi bana.

“19 Bridges” - müzikteki 19 vuruş ölçüsüne atıftır. İnanılmaz güzel bir perküsyon ziyafeti var.

"Schumannsko” – çok sevdiğim 11 vuruş ölçüsü

Biraz daha alışıldık “jazz-vari” şarkılar istersek de, "Cochichando” ve “La Bohême” eklenmiş repertuara. Sonuncusu birçoğumuzun bildiği bir ezgidir, ama bu yorum bir başka.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Sevgiler.
Erkan Tezcan